Pokrstili sme Potulky Šacou

september 26, 2015/ Blog/ 0 comments

„Možno nie všetky zuby sú vaše. Tie ostatné potom máte od zubného laboranta. A to je vzácny človek, umelec aj technik zároveň. Po jeho zásahu si môžete dovoliť žiť aj žuť (s úsmevom).“ Píše Milan Kolcun v tretej kapitole svojej knihy Potulky Šacou. Ani by mi nenapadlo, že hovorí o košickom sochárovi Vojtechovi Löfflerovi. Skoro každá kapitola Sprievodcu pre miestnych i nemiestnych sa začína príbehom či prirovnaním, sťaby Milan vošiel pod kožu, upútal, až tak poučil.

Keď som sa chystala na moderovanie podujatia Ďakujeme, kde sa kniha krstila, aj som premýšľala čo také zaujímavé môže mať mestská časť s 5400 obyvateľmi. A celkom mnoho. Starý mlyn, čo síce nemelie, ale stojí, kaštieľ ako v Toskánsku, 5 metrového Stalina, najmodernejšiu väznicu a nemocnicu na Slovensku, zašlé kino so sedadlami, čo zavŕzgajú, keď usadnete a najlepšiu zmrzlinu v šírom okolí šrácov a čají.

A tak sme teda krstili. Milan, dvaja bývalí starostovia Šace, pani Mária Grussová-Turoková a ja. Krstilo sa kamienkami z riečky Ida a medom. Lebo Šaca má v erbe úľ a sedem včiel ako symbol Božej Matky. Alebo aj preto, že v Šaci kedysi žili včelári.

Moderovanie podujatia Ďakujeme v mestskej časti Košice – Šaca mi prinieslo ďalšiu, novú skúsenosť. A to kráčať s otvorenými očami a chcieť vedieť viac. Lebo ako povedal starosta Daniel Petrík: „Táto knižka prináša rozprávanie o miestach, budovách, udalostiach a veciach v Šaci, okolo ktorých denno-denne chodievame, ale zhon všedného dňa nám bráni, aby sme sa pri nich pristavili a zamysleli sa nad ich históriou a významom.“

A mysleli na to, že história nie je len pohľad, ale aj zodpovednosť.

Foto: Janka Jaššová

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*