Oberačka po sebechlebsky s podtitulom Moderujem parádny festival

október 28, 2014/ Blog/ 0 comments

Lebo tradície musíme ctiť, aby aj naše deti a ich deti vedeli a videli… lebo na minulosť sa nezabúda a zvyky našich mám a starých materí by predsa mali prežiť…

Aj takto moderujem kultúrne folklórne podujatia. Lebo tomu verím. No keď pozývam kamarátov na Oberačku po sebechlebsky, začnem takto: Veľmi krásne prostredie tam je. A pokračujem: Normálne kopček, kde sú aj 200-ročné domčeky a oveľa staršie pivničky pod nimi. A tie majitelia vtedy otvoria. Predávajú svoje vínko, burčiak, úžasné tradičné jedlá, ako huspeninu, guláš, kačacinu s lokšami a kapustou, klobásy, pagáče, výborné sladké pochutiny. Iné, ako v obchodoch. Oni si to robia sami. Niektorí vás vezmú na exkurziu do pivničky, porozprávajú niečo, uvidíte tam takú pleseň, čo ale musí byť. Odvšadial hrá muzika a všetci sú takí priateľskí. Ja budem zatiaľ moderovať, ale vy si to pochodíte, zabavíte sa. Cez deň je taký skôr folklórny program, no k večeru už kapely, ako Vidiek, Helenine oči, Horkýže slíže, Smola a hrušky, HEX, Diabolské husle. Vyše 13 tisíc ľudí sa prišlo pozrieť tento rok. A skončím takto: Budúci rok idete aj vy.

Jednoducho, festival vinohradníctva a gastronómie Oberačka po sebechlebsky patrí medzi tie, ktoré nielen moderujem, ale aj ospevujem. Lebo tomu verím. Nikto mi za to nezaplatil. (Teda za moderovanie áno). Robia ho nadšenci a mladí ľudia zo Sebechlieb. Nie preto, že chcú zarobiť. Ale preto, že je to ich dieťa. A o deti sa treba starať. Oni sa starajú.

Sebechleby nie sú len o zachovávaní tradícií a o programe. Sú o pocitoch. Niekde vám je jednoducho dobre a neviete prečo. Len máte taký ten pocit, že sa chcete vrátiť. Možno kvôli jedlu, možno kvôli ľuďom, čo vám ho na tanier nakladajú s úsmevom, ako by ste sa poznali. Možno kvôli tomu, že aj v októbri vždy vyjde počasie. Alebo preto, že tie staré pivničky tak inak voňajú. (Vinohradnícka osada Stará Hora je predsa jednou z mála, čo predstavuje typický charakter vinných pivničiek mimo obydlia vinohradníkov). Alebo vám je dobre aj vďaka programu. Hoci ja ho vnímam z tej druhej perspektívy. Mikrofón v ruke zo mňa robí persónu, ktorá je na očiach. Na začiatku som preto nervózna, ale to prejde. Príde prvý súbor, vysmiati tanečníci a tradičné: Pani moderátorka, bez burčiaku to nejde!

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*