Dni humoru na Spiši

jún 28, 2016/ Blog, Články na úvod/ 0 comments

Šikovní ľudia sa rodia v malých mestečkách. Aj tam rastú, učia sa, zdokonaľujú a potom ich ukradnú väčšie mestá a krajiny. Môj najlepší kamarát vravel, že keby všetci títo ľudia pre svoje „rodovisko“ niečo urobili, tak by prosperovalo. Napríklad, že by v ňom známy futbalista organizoval každý rok benefičný turnaj, spisovateľ zasa čítačky a podnikateľ by prispieval finančne. Možností je veľa, ale prosto, každý jeden by sa domov vracal a pravidelne vyvíjal užitočnú aktivitu. Ja napríklad píšem tento blog. Spišskú Novú Ves milujem, obdivujem, rada sa sem vraciam a rada tu moderujem. Aj preto ma teší rast stálych kultúrnych podujatí. Najnovšie môžeme hovoriť o Dňoch humoru na Spiši. Druhý ročník je za nami a tretí sa v hlavách plánuje. A hoci smiechu by mohlo byť ešte viac, účinkujúci už teraz chválili humorné vystúpenia, nádherné prostredie a milých ľudí. Asi preto si Poprad podujatie ukradol aj s úplne identickým názvom. Dokonca to dali na rovnaké dni! Ale späť do Spišskej.

Ander z Košíc žartoval už v zákulisí a len málokomu vadilo, že jeden vtip zopakoval dvakrát. Podľa nás to bol zámer a Ander len skúšal pozornosť divákov, no iní by si mohli myslieť, že jednoducho starne. Nestarne! Vyzerá a rozpráva ako pred 20 rokmi!

Teáter Komika stáli na choduliach a kukali ženám pod sukne. K Romanovi a Adriánovi sa pridal nováčik Peťo a dámy sa šli zblázniť. Rovnako deti a isto aj muži, lebo Roman sa prezliekol za ženu a mal prsia. Týchto komikov milujeme, hoci ich vidíme rok čo rok. Lebo situačný humor je tu a teraz, a nikdy nie je rovnaký.

_MG_4219

Miro Kasprzyk je jeden z najlepších mímov na Slovensku a dokazuje to tiež v Európe a Amerike. Ja obdivujem jeho prácu s deťmi, lebo ich na pódiu dokáže skrotiť naraz aj 20 a na celú hodinu. A perfektne hrá pantomímu, až má človek pocit, že sa mal narodiť ako sokoliar či bratislavská kozmetička.

_MG_2785

Hudba z Marsu oprášila koncertné pódiá po štyroch rokoch voľna. A konečne aj v Spišskej jeden malý šakal na ulici plakal, že šakalíci sú pokoreníííí….

_MG_2120

Lokálpatriotizmus sa najviac prejaví, keď Slováci remizujú s Angličanmi, keď Cibuľková postúpi do finále Australian Open… alebo keď hrá domáca kapela. Karavana oslávi budúci rok 20 rokov a za ten čas si získala veľa tunajších fanúšikov.

_MG_4551

Českým synonymom humoru by mohol byť Ivan Mládek. Hudobník, spevák, moderátor a hlavne komik sa preslávil svojimi vtipmi a pesničkami Jožin z bažin, Prachovské skály, Koukejte vycouvat, Linda ši Neopatrný křeček. A aj tieto dával pred mladými, starými, triezvymi či vínkom omámenými Spišiakmi.

_MG_3096

Dni humoru uzavrel koncert kapely Puding Pani Elvisovej, a tu stačí povedať, že ľuďom stále chutí. Hoci najviac skáču na staré dobré Gramatika, Mladí chemici, Majkl Džeksn, osvedčil sa aj najnovší album Tektonická platňa a pred pódiom sa konečne poriadne tancovalo.

_MG_5007

_MG_5210

Súčasťou podujatia boli detské kreatívne dielne, Stand up mladých, predstavenia Spišského divadla, Divadla Kontra a Divadla Etudy, vernisáže, výstavy, živé sochy, kreslenie karikatúr, Spišský salón kresleného humoru, živé nahrávanie Slovenského rozhlasu, bezplatný výstup na vežu, zľavnený vstup do ZOO a Vínna ulička, kde sme koštovali mok 12 slovenských vinárstiev. Aj preto o rok pozývame všetkých, nielen šikovných ľudí.

Foto: Martin Krestián; bielo-modrá sukňa a zelený top: Jana Polak

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*