4-ročné návrhárky očarili v Kunsthalle

jún 5, 2016/ Blog, Články na úvod/ 0 comments

Matejko. Tak sa volala moja takmer živá bábika, keď som mala štyri. Kočík a extrémna starostlivosť o dieťa, čo nikdy neplače, mi predpovedali dobrú materinskú budúcnosť. Až kým som nesfúkla desať sviečok a výbavičku nahradili stromy, garáže a bunker v lesíku pri majetkoch. Tam som sa zašívala so sídliskovými výrastkami a rázne odmietala starať sa o malé sesternice. Materinský cit ma míňal aj v ďalších etapách života, až… kým neprišli prvé moderovania pre deti. Niektoré ma utvrdili v predsavzatí venovať sa až tým vlastným a iné zazvonili na city.

Deň detí 2016 sa začal čítaním rozprávky pre 40 škôlkárov a pokračoval prípravami na Fashion KidLab Show. Predbieham. Deň detí sa začal správou od Janky Polak, či neodmoderujem jednu detskú prehliadku. Vtedy som ešte netušila, že jedna detská prehliadka bude profi módna šou s parádnym zvukom, dobrým osvetlením, mega obrazovkou, dvojhodinovou generálkou, podarenými tancami a rozkošným predstavením 4-ročných návrhárok.

13317030_595492933965647_5567319339850376191_o

Workshopy Fashion KidLab nie sú o odložení ratolestí, aby si rodičia oddýchli. Sú to cielené stretnutia návrhárky Jany Polak s deťmi, aby sa učili módne premýšľať, tvoriť a slobodne sa prejsť po skutočnom móle. Osem mesiacov sa dvakrát týždenne stretávali v Kasárňach/Kulturparku a vytvorili 6 kolekcií plných farieb, strihania, lepenia a kombinácií. Sukne, šaty, topy, vesty, turbany, klobúky, doplnky a kabelky prekvapili svojou nositeľnosťou a ja som si na chvíľu predstavila, ako so svojou dcérou maľujem látku a strihám z nej sukňu, ktorú bude nosiť po meste aj v záhrade. A v tom mi to došlo. Záverečná prehliadka Fashion KidLab Show nebola len oslavou toho, čo deti navrhli a vyrobili. Bola to inšpirácia. Pre rodičov, budúcich rodičov, starých rodičov aj súrodencov, ako sa venovať drobcom. Ako s nimi vytvoriť skutočné a svojské oblečenie a ako ich v útlom veku učiť práci a tvorivosti. Lebo móda nemusí byť o nákupných centrách. Móda môže byť o hre a rodine. A taká móda sa predviedla v košickej Kunsthalle 1. júna 2016.

A vo mne niečo zazvonilo 🙂

Foto: Tomáš Mačej a Ondrej Molčák; šaty: Jana Polak; make-up: Tatiana Kozejová

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*